GISRA – cv. 3 (3. týden)

Tematická složka geoprvků

Tematická složka popisu geoprvku (někdy též tzv. atributy) představuje nedílnou součást geografické databáze. Tematický popis ke geoprvku lze mnohdy nalézt v rozmanitých zdrojích dat, k nimž patří například údaje získané měřením, výpočty, statistickým šetřením atd. Zpracovatel geodat by měl být schopen provést zpracování geodat (získaných z takových zdrojů) do podoby, která je nejsnáze integrovatelná s používanými daty, neboť nová data mohou podstatně zvýšit informační hodnotu stávající geodatabáze.

Níže uložená vrstva obsahuje území obcí v Moravskoslezském kraji. Po otevření atributové tabulky je třeba prohlédnout data a identifikovat sloupec s jedinečným identifikátorem, přes který je možné tématická data napojit. V našem případě se jedná o jedinečný identifikátor čísla obce, který odpovídá číselníku Českého statistického úřadu. Pojmenujte název této vrstvy a použijte vhodný symbol, stejně tak nastavte symbol pro liniové vrstvy.

Celkem je k dispozici 6 různých formátů se stejnými daty pro obce MSK. Data jsou ze SLDB 2001. Prohlédněte si aspoň jeden z daných formátů, který znáte a určete, který z daných sloupců lze použít pro navázání na mapový podklad vrstvy obcí v MSK.

Postup importu atributových dat do prostředí ArcMap probíhá stejně jako v případě přidávání jednotlivých tematických vrstev, tedy přes tlačítko “Add Data” v nástrojové liště nebo v nabídce “File”. Z uvedených formátů ArcMap takto dokáže načíst formáty xls (xlsx), mdb, dbf, csv a txt. Formát xls (xlsx) doporučuji přidávat přes funkci Tabla To Table (naleznete v Toolboxu), jelikož při této funkci je možné předem definovat datový typ jednotlivých atributů a přizpůsobit ho tak datovému typu atributu, ke kterému budeme data připojovat. Soubor formátu sav je třeba importovat jiným postupem. Jak sami zjistíte formáty txt a csv v našem případě naimportovat výše uvedeným způsobem nelze, proto v případě těchto dvou formátů budeme postupovat stejně jako v případě formátu sav (viz níže).

Pokud je jako aktivní v levé části uživatelského prostředí (Table of conents) aktivní záložka “Display” nebo “Selection”, tak po importu se přidaná tabulka v tomto seznamu neobjeví a je nutné přepnout se do záložky “Source”. Zde je možné importovanou tabulku otevřít a prohlédnout, stejně jako přípaně vymazat.

Pro import formátů sav, txt a csv je třeba nejdříve tyto formáty překonvertovat do jednoho z výše uvedených formátů. Postupů je mnoho na základě použitého programového vybavení. Ve cvičení si ukážeme využití programu SPSS nebo MS Access. Formáty obou těchto programů už jsme úspěšně naimportovali. Je tedy nutné naimportovat tento soubor do jednoho z výše uvedených progrmaů a uložit ve formátu dbf (pozor na kódování češtiny – použijte Win1250).

Vyzkoušejte provést import všech souborů z adresáře “data_ok”. A následně si uložte celý projekt.

Základní chyby

Při tvorbě vlastních dat, případně při nutnosti importu dat a následnému napojení na tématickou vrstvu, a které nejsou korektně zapsány, je nutné pro korektní import respektovat všechna z následujících pravidel:

  • Vyvarovat se všech českých znaků v názvech sloupců či v názvu souboru – háčky a čárky.
  • Vyvarovat se všech mezer mezi slovy v názvech sloupců či v názvu souboru, ty nahrazovat třeba podtržítkem.
  • Pro následné napojení dat na tematickou vrstvu přes identifikátor je třeba zajistit, aby oba měly stejný datový typ – text x číslo.

join_data

  • ÚKOL – V adresáři “data_chyby” jsou uvedeny čtyři soubory různých formátů. V těchto datech se objevují výše uvedené chyby. Vaším úkolem je tyto chyby odhalit a napravit tak, aby import proběhnul v pořádku.

Napojení všech formátů na geometrickou složku geoprvků

Naimportovaná data v ArcMapu se nyní musí napojit na danou tématickou vrstvu, abychom následně s těmito daty nad danou vrstvou mohli pracovat. Je tedy nutné přidat dané hodnoty atributů ke geometrické složce dat. Jak bylo uvedeno výše, je nutné nalézt takový atribut, který nám bude sloužit jako určitý most mezi těmito dvěmi tabulkami a zaručit, aby datový typ obou těchto atributů byl shodný. Není tak možné importovat dvě tabulky přes atributy, z nichž jeden je datového typu text a druhý číslo, i když na první pohled vypadají identicky.

join_data

Pro napojení dat je třeba využít možnost Join. Tu najdeme v nabídce po kliknutí pravým tlačítkem myši na název vrstvy, které chceme data přidávat nabo jako nástroj v ArcToolboxu. Nastavení je jednoduché, je nutné nastavit atribut v cílové tabulce, dále tabulku odkud budu data připojovat a atribut z této tabulky, který pro připojení použiji (viz obrázek 4). Pokud je daná vrstva již v ArcMapu zobrazena, nalezneme ji v rozbalovacím seznamu, jinak ji musíme otevřít pomocí tlačítka na formuláři Join Data. Po výběru dané tabulky se v poli číslo 3 zobrazí pouze atributy, které mají stejný datový typ jako atribut, přes který chci tabulky napojit. Pokud se tedy požadovaný atribut v tomto seznamu nevyskytuje, musíte datový typ sjednotit. V nabídce Advanced jsou dále dvě možnosti pro blížší upřesnění spojení. Výsledkem bude buď kompletní originální tabulka, kde se pouze k některým záznamům přidělí hodnoty nových atributů a ostatní záznamy budou prázdné (ná základě dat, která připojuji) nebo výsledkem bude tabulka, která obsahuje pouze záznamy, které jsou obsaženy v obou tabulkách. Pokud připojení proběhlo korektně, v atributové tabulce dané vrstvy se objeví nové sloupce, které obsahuje žádané hodnoty. Pokud se propojení nepodaři, případně sloupce obsahují hodnuty “Null”, tak je porušeno některé z výše uvedných pravidel.

join_data

V případě, že chceme proces připojování v budoucnu přeskočit, případně chceme dané napojení uložit natrvalo, je třeba daný výsledek exportovat. Je totiž nutné si uvědomit, že dané napojení není trvalé, ale je pouze pro daný projekt. Pokud bychom tedy danou vrstvu zobrazili v jiném projektu, připojené atributy již obsahovat nebude. V nabídce po kliknutí pravým tlačítkem na název vrstvy, se zobrazí menu a z něho vyberte možnost “Data” a “Export data”. Vytvoříme tak novou vrstvu, která již bude na trvalo obsahovat napojené atributy.

  • ÚKOL – Na stránce ČSÚ si stáhněte data pro obce Moravskoslezského kraje, vyberte si okres Opava, Bruntál nebo Nový Jičín, upravte tabulku tak, aby obsahovala jen údaje za rok 2012 a napojte k vrstvě obcí kraje.

Data:

doc_icon Data pro cvičení 3