TK – cv. 10 (11. týden)

Liniový kartodiagram

Liniovým diagramem lze ukázat dvě základní informace o jevu, a to směr jevu a velikost jevu. Rozlišují se na vektorové a stuhové (Kaňok, 1999). Kartodiagram vektorový (dělí se dále na dosahový, součtový a proudový) je typický svým počátečním bodem, směrem, délkou vektoru a případně i šířkou (součtový). My si na dnešním cvičení vyzkoušíme kartodiagram stuhový jednoduchý. Využijeme k tomu data ze sčítání dopravy z roku 2010 pro Moravskoslezský kraj. Dále si pak ukážeme jak zkonstruovat v prostředí ArcMap vektorový součtový kartodiagram a to na příkladu migračních toků z Ostravy do krajů ČR.

Zadání

Stáhněte si níže uvedený archív a vytvořte stuhový jednoduchý kartodiagram, který bude zobrazovat počet nákladních aut s přívěsem (3,5t a víc), které projedou daný úsek za 24 hodin (sloupec TNP + SNP).

Stáhněte si druhý archív a vytvoříme vektorový součtový kartodiagram, kterým zobrazíme migrační toky obyvatel z Ostravy do krajů v České republice. Existuje extenze do ArcView GIS 3.x, která byla naprogramována v rámci jedné diplomové práce, ale vzhledem k tomu, že tento program již nepoužíváme a také vzhledem k tomu, že daná extenze neposkytovala ideální výsledky, ukážeme si jiný přístup, jak danou kartografickou metodu využít. Máme tabulku migračních toků z Ostravy do ostatních krajů, máme vrstvu krajů ČR a stáhneme si seznam krajů se souřadnicemi. Musíme vytvořit jednu tabulku, která bude obsahovat souřadnice x, y pro start a cíle a počet vystěhovalých v jednotlivých směrech. Dále použijeme nástroj XY to line a vhodně zobrazíme výsledek.

Data

shp_icon Data pro liniové kartodiagramy