TK – cv. 5 (5. týden)

Kartografické znaky

jedná se o grafický prvek se vztahem k prostorovému umístění, a který sděluje čtenáři mapy určitou informaci. Obecně je velké množství nejrůznějších bodových, liniových a plošných znaků a to s využitím různých barev a velikostí. Použité znaky spolu s vysvětlením jejich významu vytvářejí znakový klíč a jeho část se uvádí do mapy jako legenda (Kaňok, 1999). Je třeba zohlednit množství informací obsažených ve znacích a zajistit tak maximální srozumitelnost pro uživatele (nevložit do mapy kvantum zbytečných informací).

Obecné aspekty při sestavování kartografického znaku (Kaňok, 1999):

  1. Syntaktický aspekt odlišuje od sebe znaky na základě odlišností znázorňovaných jevů. Pokud chci znaky říct, že dané jevy jsou shodné | podobné | různé, pak musím znaky volit shodné | podobné | různé.
  2. Sémantický aspekt vyjadřuje vztah znaku k jevu, který znázorňuje. Je nutné jasné vymezit, co znak znázorňuje, aby bylo jasné, co neznázorňuje.
  3. Sygmatický aspekt znamená, že barvou, tvarem, strukturou a dalšími parametry se na určité úrovni přesnosti přibližuje zobrazovaný jev.
  4. Pragmatický aspekt přináší zrychlení přenosu informace mezi mapou a čtenářem. Znak by měl u uživatele co nejnázorněji vybavovat znázorňovaný jev. Znak totiž může být správný z hlediska sygmatického aspektu, ale pro čtenáře zobrazovaný symbol nemusí být známý.

V případě bodových kartografických znaků rozlišujeme geometrické, symbolické, obrázkové a alfanumerické druhy znaků. Obrázkové znaky znázorňují konkrétní objekt (Nová radnice apod.) a může se tak v mapě vyskytovat pouze jednou. Naopak symbolickým znakem můžeme znázornit např. radnici a tak se v mapě může vyskytovat vícekrát (např. radnice v jednotlivých městských obvodech v Ostravě). Také písmeno může být znakem, ale nesmí být popisem jiného znaku. Musí tedy hrát roli samostatného znaku a musí být dostatečně odlišeno od fontu použitého pro popisy. Rozlišujeme identifikační, hraniční a pohybové druhy liniových kartografických znaků. A v případě plošných jevů rozlišujeme druhy s barevnou výplní, pouze s obrysem, s bodovou či liniovou výplní, s řízeným vyplněním bodovými znaky a popisem.

Při zobrazování znaků v mapě je potřeba vždy dbát na to, aby se jednotlivé znaky úplně nepřekryly, tzn. platí pravidlo menší přes větší, nejprve se vykresluje větší znak a přes něj pak ten menší.

Zadání

V prostředí ArcMap si vytvoříme společně jeden bodový, liniový a plošný kartografický znak. Dále pak budete pracovat samostatně na práci na programu č. 1 a vytvoříte si další kartografické znaky pro vámi vybrané jevy.