SEG – cv. 3 (7. – 8. týden)

Ekonomická geografie

V minulých cvičeních jsme se zabývali geografií obyvatelstva. Tu již nadobro opustíme a začneme se věnovat odvětvím ekonomické činnosti obyvatel. Budeme analyzovat strukturu odvětví, ve kterém pracují a tu porovnávat vzájemně mezi obcemi daného SO ORP. Budeme se také zabývat zaměřením jednotlivých obcí, zda se orientují spíše na průmysl nebo na zemědělství a v neposlední řadě také rovnoměrností rozmístění zemědělské a průmyslové činnosti, kde opět využijeme Lorenzovu křivku.

Zadání

Cílem těchto dvou cvičení je zhodnotit zaměstnanost obyvatel ve vašem SO ORP dle odvětví a také míru koncentrovanosti průmyslové výroby v obcích SO ORP. Představíme si také ukázku mikrostudie z oblasti ekonomické geografie. Cvičení je rozděleno do 5 samostatných úkolů:

  1. struktura obyvatel dle sektoru odvětví zaměstnání,
  2. koeficient koncentrace průmyslu v obcích,
  3. míra nerovnoměrného rozložení mezi počtem obyvatel a počtem zaměstnaných v průmyslu,
  4. dojížďka/vyjížďka do zaměstnání,
  5. mikrostudie v sídle ORP.

Dostupná data pro ekonomicko-geografické studie (výběr)

  • Sčítání lidu, domů a bytů – data o zaměstnanosti obyvatel v jednotlivých odvětvích ekonomické činnosti (CZ-NACE) (tab. 114), podle ekonomické aktivity (tab. 113) a podle postavení v zaměstnání (tab. 116).
  • Registr ekonomických subjektů – jedná se o veřejný seznam, který je veden podle §20 zákona č. 89/1995 Sb., o státní statistické službě. Zápis do RES má pouze evidenční význam a obsahuje ekonomické subjekty, tedy všechny právnické osoby, fyzické osoby s postavením podnikatele a organizační složky státu, které jsou účetní jednotkou.
  • Výběrové šetření pracovních sil – ČSÚ ho provádí od prosince 1992 ve všech okresech České republiky kontinuálně v průběhu celého roku. Hlavním cílem je získávání pravidelných informací o situaci na trhu práce, umožňujících její analýzu z různých hledisek, zejména ekonomických, sociálních a demografických.

Struktura obyvatel dle sektoru odvětví zaměstnání

S využitím paprskového diagramu zhodnoťte procentuální strukturu obyvatel dle odvětví zaměstnanosti pro vaše SO ORP a další tři, vše pro situaci v roce 2011. Zkonstruujte vše v jednom diagramu a využijte k tomu data ze SLDB 2011. Výsledky okomentujte, zaměřte se na převládající orientaci a na rozdílná zaměření.

Pro jednotlivé obce na území SO ORP dále zobrazte podíl zaměstnavatelů ze všech zaměstnaných v dané obci v roce 2011. K tomuto využijte tabulku 116 ze SLDB 2011 a výsledek zobrazte v mapě a okomentujte.

Koeficient koncentrace průmyslu a zemědělství v obcích okresu

Vypočítejte míru koncentrace obyvatel zaměstnaných v průmyslu a v zemědělství v obcích vašeho SO ORP v roce 2011, k čemuž využijte data ze SLDB 2011. Výsledné hodnoty zobrazte ve formě kartogramu se dvěma mapovými poli (zemědělství a průmysl). Výsledky okomentujte. Vzorec pro výpočet je Kk=(Po/Pk)x100 v [%], kde Po je počet zaměstnaných v průmyslu na obyvatele v obci a Pk je počet zaměstnaných v průmyslu v SO ORP na počet obyvatel v SO ORP (analogicky pak také pro zemědělství). Výsledek okomentujte, hlavně odpovězte na otázku, kde je nejvíce koncentrován průmysl a kde zemědělství. Pokud je výsledek roven 100, pak je průmysl v obci koncentrován stejně jako v celém okrese. V případě, že je kk > 100, pak je v dané obci průmysl koncentrovanější než v SO ORP jako celek. Následně proveďte totéž také pro SLDB 2001 a rozdíly ve výsledcích mezi oběma sčítáními okomentujte.

Míra nerovnoměrného rozložení

Využijte opět Lorenzovu křivku a porovnejte rozložení obyvatel zaměstnaných v zemědělství a v průmyslu v obcích vašeho okresu v roce 2001 a v roce 2011. Postup je analogický tomu, který jsme používali v případě rozmístění obyvatelstva. Zjistěte počty ekonomicky aktivních obyvatel, počty zaměstnaných v průmyslu a počty zaměstnaných v zemědělství. Vypočítejte relativní četnosti jednotlivých počtů ekonomicky aktivních obyvatel a zaměstnaných. Seřaďte vzestupně podle procentuálního podílu zaměstnaných v průmyslu, vypočtěte kumulativní četnosti zaměstnaných v průmyslu a vytvořte Lorenzovu křivku (osu x tvoří počet obyvatel a osu y počet zaměstnaných v průmyslu). Totéž proveďte pro zaměstnané v zemědělství a Lorenzovu křivku zobrazte ve stejném grafu. Popište výsledky a zaměřte se na rozdíly mezi oběma sektory a také na změnu mezi sčítáními.

Dojížďka obyvatel do zaměstnání

Rozdílné rozložení bydliště zaměstnance a místa pracoviště je překonáváno procesem dojížďky. Čím je tato nerovnoměrnost vyšší, tím je také vyšší intenzita dojížďky. Na dojížďku do zaměstnání a do škol je možné nahlížet různě – z pohledu prostorové mobility, z hlediska ekonomických vazeb, z hlediska dopravních proudů apod. My se zaměříme na aspekt ekonomický a budeme posuzovat do jakých obcí v rámci vašeho území se nejvíce dojíždí a také z jakých obcí se nejvíce vyjíždí. Za tímto účelem vytvoříme tematickou mapu, která bude zobrazovat daný ukazatel metodou kartogramu. Přesněji zobrazíme hrubou míru salda vyjížďky v obcích SO ORP v roce 2011 a budeme tak pracovat s daty ze SLDB 2011. Podobný ukazatel pro migraci jsme počítali v rámci bloku zaměřeného na geografii obyvatel s tím rozdílem, že nyní v čitateli bude saldo vyjížďky a ve jmenovateli bude počet ekonomicky aktivních obyvatel.

Mikrostudie v sídle ORP

Doposud jsme analyzovali situaci na úrovni SO ORP, nicméně Registr ekonomických subjektů umožňuje analyzovat situaci také lokálně. Data v RES obsahují údaje za jednotlivé subjekty a naším cílem bude hodnocení hustoty a výskytu subjektů dle námi vybrané odvětvové činnosti. V prvním kroku si prostudujte číselník CZ-NACE a vyberte si vhodnou skupinu, kterou budete v následném kroku analyzovat. Z RES si exportujeme data, která je potřeba následně geokódovat. Pro geokódování využijeme atribut KODADM, který jednoznačně identifikuje dané adresní místo a je možné ho propojit s registrem územní identifikace, adres a nemovitostí (RUIAN). Exportované záznamy pro dané sídlo SO ORP tedy propojte se záznamy z RUIAN a zobrazte v mapě hustotu pro jednotlivé základní sídelní jednotky. Výsledky popište.

Data

Veškerá data jsou ke stažení v zadaném adresáři na daném FTP. Archiv obsahuje tabulky se všemi potřebnými daty s výjimkou dat z RES a RUIAN, které si exportujete, resp. stáhnete přímo z internetu. Tabulka ekon_cinnost_2001 obsahuje údaje o odvětvové struktuře zaměstnanosti v obcích v roce 2001, tabulka ekon_cinnost_2011 obsahuje údaje o odvětvové struktuře zaměstnanosti v SO ORP a v obcích v roce 2011, tabulka obyvatelstvo_SLDB_2011 obsahuje údaje o počtu obyvatel a počtu ekonomicky aktivních v obcích v roce 2011, tabulka tab_116_SLDB_2011 obsahuje data o zaměstnaných podle postavení v zaměstnání v obcích v roce 2011 a tabulka struktura_uzemi pak obsahuje příslušnost obcí do SO ORP, okresu a kraje. V archivu je také originální tabulka obsahující data s počty vyjíždějících a dojíždějících a ekonomicky aktivních  ze SLDB 2011 (tabulka 115).

Termín odevzdání: 6. 5. 2014

Cvičení bylo inovováno díky finanční podpoře projektu FRVŠ 956/2013, kterému za podporu děkuji.