GISRA – cv. 9 (9. týden)

Objemové kartogramy

Stále častěji se v dnešní době využívají objemové kartogramy, které jsou hlavně vizuálně velmi atraktivní. V dnešní hodině si ukážeme dva přístupy. První z nich je využití skutečných hranic, kterými v našem případě budou administrativní hranice zadaného okresu. Druhým případem budou uměle vytvořené hranice, které tvoří rastrová síť a velikosti buňky 100×100 metrů.

Zadání

Vytvoříme mapu míry nezaměstnanosti v okresech České republiky metodou objemových kartogramů a to ve formátu A3. Mapa bude mít dvě mapová pole, větší bude zobrazovat situaci v okresech a menší pak v krajích. Vertikální velikost polygonů reprezentovat míra nezaměstnanosti, stejně jako barevná výplň jednotlivých okresů. Data s aktuální (nejnovější měsíc) mírou nezaměstnanosti si stáhněte na stránkách Integrovaného portálu MPSV.

Zájemci mohou zpracovat navíc mapu – objemový kartogram, který bude reprezentovat podíl obyvatel ve věku nad 50 let z celkového počtu obyvatel v Ostravě-Porubě. Data jsou připravena v archívu níže. Sloupec podil_sta obsahuje výše uvedenou proměnnou.

V obou případech je potřeba si připravit data a ta zobrazit v programu ArcScene, kde vytvoříme nejdříve klasický kartogram a následně ve vlastnostech dané vrstvy vybereme atribut, jehož hodnoty slouží pro vertikální zdvih jednotlivých okresů. V našem případě je to opět míra nezaměstnanosti. Takto vytvořenou mapu exportujeme do 2D (formát např. png) a otevřeme v ArcMapu, kde si připravíme kompletní mapovou kompozici a přidáme obrázek z ArcScene. Je však nutné imitovat legendu a to tak, že na pozadí v ArcMapu vytvoříme identický kartogram, jako ten v ArcScene, nicméně ta nepůjde ve finální verzi vidět a použijeme pouze legendu, kterou vygenerujeme právě z této mapy. Výsledná mapa pak nebude mít měřítko, jinak bude obsahovat všechny povinné prvky mapové kompozice.

Data:

shp_icon Administrativní území okresů (LAU1) a krajů (NUTS3) k 1. 7. 2011 (RSO, ČSÚ) a data pro úkol 2