IGD – cv. 03

Základy práce a operace v R

V praktické části minulého cvičení jsme pracovali s knihovnami pro jazyk R. Nicméně zatím jsme si tento projekt blíže nepředstavili. Toto cvičení má právě za cíl představit vám tento stále populárnější programovací jazyk pro statistické analýzy a vyzkoušet si v něm základní operace. Veškeré detailnější informace se dozvíte na stránkách tohoto projektu. Cílem cvičení není naučit vás dokonale používat tento jazyk, ale ukázat dostupné zdroje informací a vyzkoušet si první kroky s jeho využíváním. V dalších cvičeních budeme dále pracovat s tímto jazykem a multivaričními metodami. Využití tohoto jazyka je ale široké, jak můžete vidět na mapě níže (situace v červnu 2013, zdroj: spatial.ly) a to převážně v USA, státech západní Evropy a v Japonsku. Tato anamorfní mapa byla vypracována také v R.

r_activity

Proč je jeho rozšíření tak velké a navíc stále rychleji roste také počet uživatelů? Důvodů je několik: I) jedná se o GNU projekt = zdarma; II) je nezávislý na platformě; III) cca 5000 dostupných balíčků rozšiřující základní funkcionalitu R; IV) podpora široké škály formátů; V) mapové výstupy; VI) grafické výstupy; VII) široká aktivní komunita uživatelů; VIII) výborná online dokumentace; IX) dobře pochopíte metodiku daných metod, není to black box; X) provázanost s jinými programy jako např. ArcGIS atd.

Jak na to?

Na internetu naleznete nepřeberné množství materiálů, jak pracovat s R. Na tomto odkaze naleznete výběr toho nejvhodnějšího, kde začít.

A pokud nechcete číst, ale preferujete video, tak zde video s úvodem do R (Professor Stephen Vaisey, Director of Code Horizons, walks viewers through the basics of R and RStudio):

Pokud preferujete textovou verzi, tak doporučuji knihu Statistical Inference via Data Science
A ModernDive into R and the Tidyverse (Chester Ismay and Albert Y. Kim) a po prvních dvou kapitolách získáte základní přehled o využití R.

logolink

Cvičení je vytvořeno v rámci projektu Inovace bakalářských a magisterských studijních oborů na Hornicko-geologické fakultě VŠB-TUO pod číslem CZ.1.07/2.2.00/28.0308. Tento projekt je realizován za spoluúčasti EU.