Seznámení s programem ArcMap v.10
Na úvod Vás prosím o dodržování těchto pravidel v rámci nejen tohoto cvičení:
- dávejte pozor a dělejte si poznámky,
- kdykoliv se ve výkladu ztratíte nebo není něco jasné, tak se zeptejte vyučujícího a ne souseda,
- názvy souborů nesmí obsahovat české znaky, mezery či jiné nestandardní znaky,
- ke komunikaci využívejte školní email, nereaguji na maily od odesílatele typu stenatkoXY@….cz,
- zkuste chodit pokud možno na všechna cvičení, určitě však na první cca 4, ať máte základy.
ArcMap se spouští přes ikonu na ploše nebo přes nabídku Start. Ještě předtím se vybere, v jakém režimu budeme pracovat (ArcView, ArcEditor, ArcInfo) a to přes Start/Programy/ArcGIS/Desktop Administrator, vybere se Software product a ArcView. Samotné prostředí je tvořeno vlevo oknem pro informace o vrstvách (Table of Contents), vpravo pak oknem pro samotné zobrazování Data View (příp. Layout View).
Přidávání vrstev – buď v rozbalovacím menu File/Add Data, nebo pomocí tlačítka +. Dnešní cvičení budeme pracovat s daty, které si prosím stáhněte a rozbalte nejlépe na vašem síťovém disku, případně na USB disku. Pozor!! Data na disku na počítači mohou být do příštího cvičení smazána!! Pomocí výše uvedeného tlačítka si otevřete tato data world94.shp, wriver.shp a uscities.shp (s tlačítkem CTRL lze označit více vrstev pro otevření najednou). V nabídce dat pro otevření se objevují data pouze tehdy, pokud jsou v požadovaném formátu (filtr dat). ArcMap umí také načítat jiné formáty než shapefile.
Shapefile je interní formát programových produtků firmy ESRI, který se skládá ze:
- Souboru *.shp – tento soubor obsahuje geometrickou složku vektorových dat. soubor je binární (pro tebe to znamená že si nelze jeho obsah prohlédnout v Notepadu, či jiném textovém prohlížeči.
- Souboru *.shx – je indexový soubor, ve kterém je posáno, kde přesně začíná záznam (record) popisujicí geometrickou složku vektorových dat v *.shp souboru. Tedy umožňuje přesně naléz data v souboru *.shp.
- Souboru *.dbf – tento soubor obsahuje atributovou složku vektorových dat. Jeho struktůra je opět binární. V *.dbf a *.shp souborech je identifikátor jednotlivých geoprvků, přes tento identifikátor je pak realizováno propojení geometrické a atributové části geodat.
Vrstvení – přesuny vrstev tak, aby jedna data nebyla zcela zakryta (překreslena) jinými (body zmizely za polygony, protože se vykreslovaly první) – seřadit: dole polygony, pak linie a nahoře body.
Odstranění vrstvy – pravým tlačítkem myši na vrstvu a v rozbalovacím menu vybrat Remove.
Přibližování a oddalování – lišta Tools.
- Nástroj Zoom In (lupa s +) – myší určit místo, které má být přiblíženo (buď kliknutím, nebo obdélníkem)
- Nástroj Zoom Out (lupa s -)
- Tlačítko Fixed Zoom In (šipky dovnitř) – přiblížení o „standardní skok“ ke středu zobrazení
- Tlačítko Fixed Zoom Out (šipky ven) – oddálení o „standardní skok“ od středu zobrazení
- Nástroj Pan (ručka)- pro posouvání
- Tlačítko Full Extend – přiblížení se (zobrazení) na rozsah všech dat, která jsou ve view
- Tlačítko Go Back to Previous Extend (šipka vlevo) – předchozí zobrazení
- Tlačítko Go Back to Next Extend (šipka vpravo) – další zobrazení
- Tlačítko Select features – slouží pro výběr geoprvku – viz později
- Tlačítko Clear Selected features – slouží pro zrušení výběr geoprvků – viz později
- Tlačítko Select elements – slouží pro jako klasická šipka a pro výběr prvků (měřítka, směrové růžice, texty, …)
- Tlačítko Identify – slouží pro zjištění informací o daném geoprvku z atributové tabulky
Zobrazení tabulky (přehledu atributové složky dat) se provede kliknutím na danou vrstvu pravým tlačítkem myši a z rozbalovacího menu vyberu Open Attribute Table. Data v tabulce jsou organizována do sloupců (polí neboli atributů) a řádků (záznamů). Pole představují jednotlivé atributy a řádky přísluší jednotlivým geoprvkům ve vrstvě.
V tabulce vrstvy World94 naleznete tato pole:
- Shape – slouží pro propojení geometrické a atributové složky geoprvků
- Area – plocha státu (reprezentovaného polygonem polygonu)
- Perimeter – obvod státu
- Yr94_, Yr94_id – identifikátory státu
- Abbrevname – jméno státu
- Fips_code – kód státu
- Pr_pop2000 – počet obyvatel státu v roce 2000
- P_0_14_89, P_15_64_89 – počet obyvatel v předprodukčním a produkčním věku v roce 1989
- Life_exp, Life_exp_f – ukazatelé životní úrovně ve státě (průměrný věk dožití mužů a žen)
Je-li vybrán nástroj Select Elements (černá šipka) je možné jednotlivé záznamy vybírat, ale výběr funguje i bez šipky. Pomocí SHIFT lze vybrat více záznamů najednou. Vybrané záznamy jsou zvýrazněny modrou barvou (lze změnit).
Přiblížení na vybraný geoprvek – je-li vybrán jeden, nebo více geoprvků je možné použít přiblížení na vybrané přes menu Selection/Zoom to Selected Features.
Pravým tlačítkem myši na aktivní pole lze poklikat a v rozbalovacím menu vybrat Sort Ascending nebo Sort Descending a tím mohou být záznamy v tabulce seřazeny sestupně, nebo vzestupně podle hodnot v určitém poli.
- ÚKOL – Zjistěte, který stát má největší rozlohu. Pak který stát má nejmenší rozlohu. Podívejte se, kde leží (použijte přiblížení na vybraný objekt).
Automatizovaný výběr – v atributové tabulce tlačítko Options- Select by Attributes umožňuje sestavit dotaz, který vybere geoprvky, které splňují určité kritérium. V levé části tohoto okna je nabídka všech polí dané vrstvy, uprostřed jsou tlačítka s příslušnými operacemi a vpravo se zobrazují hodnoty vybraného pole. Pro zobrazení hodnot klikněte na tlačítko Get Unique Values. Dotaz se sestavuje v dolní části okna. Klikne-li uživatel 2x na jméno pole – přesune toto jméno do dotazu. Po sestavení dotazu a potvrzení pomocí Apply se výběr provede.
- ÚKOL – Vyberte všechny státy, které mají počet obyvatel větší než 5 mil.
- ÚKOL – Vyberte všechny státy, které mají rozlohu menší než ČR a více obyvatel než ČR.
- ÚKOL – Vyberte všechny státy, kde průměrný věk dožití mužů nedosahuje světového průměru. Nejdříve si však budete muset tento průměr zjistit – stačí si zobrazit statistické vyhodnocení hodnot ve sloupci „Life_exp“ (tzn. vybrat tento sloupec a z rozbalovací nabídky zvolit FieldStatistic). Pozor, pokud máte některé státy vybrané, pak se bude statistické vyhodnocení provádět jen pro ně! (před statistickým vyhodnocením by jste měli mít vybrané všechny státy u nich je hodnota průměrného věku dožití udána, tzn. nerovná se –99). Průměrný věk by měl vyjít 63,6.
- ÚKOL – Následně vizuelně posuďte, zda jsou tyto státy koncentrovány do určitých míst, nebo je jejich rozložení na Zemi rovnoměrné.
- ÚKOL – Zjistěte kolik je ve spojených státech hlavních měst. (vrstva uscities, pole Capital, hodnota Y). Pokud chceme zobrazit jenom vybrané záznamy, klikneme na tlačítko Selected.
- ÚKOL – Najděte řeku Mississippi a přibližte si ji. Tento úkol provedeme následovně, otevřeme atributovou tabulku a dáme Options/ Select By Attributes. V dialogovém okně zadám 2x kliknu na „Name“, pak kliknu na políčko Get Unique Value pak v políčku Go To napíšu Mi…a vyhledává název řeky Missisippi. Nakonec potvrdím výběr. Pak z menu Selection/ Zoom To Selected Features, tím provedu přiblížení. Zavřete tabulku a nechte si otevřené jen View.
Vkládání popisků geoprvků. Popisuje se vždy aktivní vrstva. V rozbalovacím menu pravým tlačítkem myši Label Features. Předtím však zkontrolujeme zda budeme popisovat správným atributem. Tedy pravým tlačítkem myši a v rozbalovacím menu Properties záložka Labels v políčku Label Field je vybráno pole jehož hodnotami se budou geoprvky popisovat. Další nastavení se týkají umístění popisků, jejich možného překrývání, duplicit popisků a změny písma popisků + symbolů. Popisky se odstraňují v rozbalovacím menu odškrtnu Label Features.
- ÚKOL – Popište všechny řeky (vrstva wriver, atribut Name).
Změna symbolů a barev u vrstev – klikněte na grafické označení vrstvy a zobrazí se paleta, kde můžete měnit nastavení symbolů, výplně a barev atd.
- ÚKOL – Nastavte šedou barvu pro vykreslení států, modrou pro vykreslení řek a pro města nastavte symbol červený čtvereček (velikost 3pt). Popisky řek budou také modře a kurzívou (Italic).
Pokud máte v programu ArcMap „rozpracována“ data, nebo definována určitá nastavení zobrazení dat, nebo zde máte nechystané určité mapové výstupy, potom si budete chtít svou práci uložit. V těchto případech ukládejte celý projekt – rozbalovací nabídka FileSave As a projekt se uloží ve formátu MXD a jako místo uložení zvolte opět svůj síťový disk, případně USB disk.
Zadání
Z vrstvy obcí ČR vyberte atributovým dotazem obce, které splňují podmínky uvedené níže a to pro obec, kterou si vyberete (jakákoliv s méně jak 100 tis. obyvatel). Do výsledného protokolu zapište vždy název vybrané obce. Dále uveďte otázku a výsledek (kolik obcí splňuje danou podmínku a dále screenshot dotazu). Vyberte všechny obce v ČR, které mají:
- počet obyvatel větší než vybraná obec v roce 1996,
- počet obyvatel větší než vybraná obec v roce 2005,
- migrační saldo menší než vybraná obec v roce 1996,
- migrační saldo menší než vybraná obec v roce 2005,
- počet obyvatel menší než a plocha větší než vybraná obec v roce 1996,
- počet obyvatel menší než a plocha větší než vybraná obec v roce 2005,
- počet obyvatel větší než, plocha menší než a migrační saldo větší než vybraná obec v roce 1996,
- počet obyvatel větší než, plocha menší než a migrační saldo větší než vybraná obec v roce 2005.
Dále reagujte v několika větách na tyto dva úkoly:
- Jak byste využil(-a) GIS ve vaší bakalářské práci (uveďte také její název)?
- Najděte na internetu ukázku GIS aplikace z oblasti regionálního rozvoje (v ČR nebo ve světě).
Data:
Data – 3 vektorové vrstvy pro 1. cvičení
Data – vrstva obcí – Program 1
Termín odevzdání: bude upřesněn
Termín opravy: bude upřesněn