Kartodiagram
Tyto vyjadřovací prostředky slouží pro vyjadřování kvantity jevu, hlavně pak absolutních hodnot. Velikost jevu se vyjadřuje velikostí diagramu, který je přiřazen k bodu, linii či k polygonu. K tomu se používá výhradně proporcionálně nebo gradovaně sestavená stupnice diagramů. Zásada proporcionality zaručí fakt, že velikost diagramu bude úměrná velikosti zobrazovaného jevu. Pokud tedy zobrazujeme hodnoty 20, 60, 80 a 120, musí být velikost diagramů v poměru 1:3:4:6. Je důležité si taky uvědomit, že čtenář mapy nevnímá velikost či šířku diagramu, ale jeho plochu. Z tohoto důvodu se nedoporučuje používat např. pseudoprostorové diagramy (kvádry, krychle apod.). Zásada gradace je přímou závislostí mezi hodnotami vstupních dat a velikostí diagramu (společné zvětšování diagramů s rostoucími hodnotami dat). Také v případě kartodiagramů je možné vytvářet skokové stupnice. Kartodiagramy se dělí na bodové, liniové a plošné. Současné kartografické produkty a tím spíše GIS software bohužel neumožňují korektní tvorbu kartodiagramů.
Zadání
Vytvořte z dat uvedených níže pro okres Bruntál kartogram míry nezaměstnanosti a dále kartodiagram, který bude zobrazovat strukturu nezaměstnaných podle pohlaví a jehož velikost bude proporcionální k počtu nezaměstnaným v dané obci. Data jsou v archívech níže (EAC01 – počet ekonomicky aktivních, UC – počet uchazečů celkem, UZ – počet uchazečů žen, UCVABC – počet uchazečů se základním či nižším vzděláním, UCE12 – počet dlouhodobě nezaměstnaných, VMC – volná pracovní místa).
Varianta 2014:
The aim of this excercise is creation of a map – choropleth and pie map displaying the change of traffic accidents in LAU1 between 2011 and 2012 together with the absolute number of accidents in 2012. Data is downloadable from this link – traffic accidents data.
Data: