SEG – cv. 4 (9. týden)

Trh práce

Zadání

Cílem těchto dvou cvičení je zhodnotit situaci na trhu práce ve vašem okrese. Před zahájením vlastní práce bude třeba vždy vhodně připravit data. Analyzovat budeme z několika pohledů a prostorově směrem shora dolů. V každé sekci bude studována situace na úrovni okresu a porovnána se situací v kraji a ČR. Druhou část pak bude tvořit přímo pohled na situaci daného ukazatele v obcích vybraného okresu a to formou mapy pro dva časové řezy. Výstupy budou samozřejmě doplněny odpověďmi na otázky a dále vlastním zhodnocením situace.

Registrovaná míra nezaměstnanosti

  • podíl EA01 (počet ekonomicky aktivních) a UC (počet uchazečů o zaměstnání celkem) * 100
  • dle nové metodiky od 1. 1. 2013 je tento ukazatel nahrazen novým – Podíl nezaměstnaných osob a ten je definován jako podíl dosažitelných nezaměstnaných ve skupině obyvatel 15-64 letých
  • Použijte vhodný typ grafu a vizualizujte vývoj míry nezaměstnanosti ve vašem okrese, v celém kraji a v ČR pro období od ledna 2007 do konce roku 2010.
  • Dobrovolné: Vizualizujte míru nezaměstnanosti v obcích vašeho okresu s využitím mapy (forma kartogramu) a formou kartodiagramu pak zobrazte počet nezaměstnaných v obcích a to v roce 2010.
  • Odpovězte na následující otázky:
  1. Proběhly nějaké změny v metodice měření míry nezaměstnanosti (včetně té od roku 2013)? Pokud ano, uveďte kdy a čeho se týkaly.
  2. Popište vývoj situace míry nezaměstnanosti ve vašem okrese za celé období (minimum, maximum, trendy, období růstu a poklesu apod.).
  3. Porovnejte se situací se situací v kraji a v ČR (je vyšší, nižší, kopíruje trend apod.).
  4. Dobrovolné: Je patrný nějaký prostorový vzor v okrese? – jsou obce s nízkými či vysokými hodnotami koncentrovány v určité části okresu?
  5. Pokuste se zhodnotit dopady finanční krize a hospodářské recese na míru nezaměstnanosti ve vašem okrese.

Počet uchazečů na 1 volné pracovní místo

  • podíl UC (počet uchazečů o zaměstnání celkem) a VMC (volná místa celkem)
  • Použijte vhodný typ grafu a vizualizujte vývoj počtu uchazečů na jedno volné pracovní místo v okrese, v celém kraji a v ČR pro období od ledna 2007 do konce roku 2010.
  • Dobrovolné: Vizualizujte počet uchazečů na jedno volné pracovní místo v obcích vašeho okresu s využitím mapy (forma kartogramu) a formou kartodiagramu pak zobrazte počet volných pracovních míst v obcích a to v roce 2010.
  • Odpovězte na následující otázky:
  1. popište vývoj situace počtu uchazečů na jedno volné pracovní místo ve vašem okrese za celé období (minimum, maximum, trendy, období růstu a poklesu apod.).
  2. Porovnejte se situací s ostatními okresy a se situací v kraji (je vyšší, nižší, kopíruje trend apod.).
  3. Dobrovolné: Je patrný nějaký prostorový vzor v okrese? – jsou obce s nízkými či vysokými hodnotami koncentrovány v určité části okresu?
  4. Pokuste se zhodnotit dopady finanční krize a hospodářské recese na počet uchazečů na jedno volné pracovní místo ve vašem okrese.

Dlouhodobě nezaměstnaní (z celkového počtu nezaměstnaných)

  • podíl UC12 (počet uchazečů o zaměstnání v evidenci nad 12 měsíců celkem) a UC (počet uchazečů o zaměstnání celkem) * 100
  • Použijte vhodný typ grafu a vizualizujte vývoj procentuálního podílu nezaměstnaných, kteří jsou v evidenci déle jak 12 měsíců ze všech nezaměstnaných v okrese, v celém kraji a v ČR pro období od ledna 2007 do konce roku 2010.
  • Dobrovolné: Vizualizujte % podíl nezaměstnaných nad 12 měsíců z celkového počtu nezaměstnaných v obcích vašeho okresu s využitím mapy (forma kartogramu) a formou kartodiagramu pak zobrazte počet nezaměstnaných nad 12 měsíců v obcích a to v roce 2010.
  • Odpovězte na následující otázky:
  1. Popište vývoj situace % podílu počtu nezaměstnaných nad 12 měsíců ve vašem okrese za celé období (minimum, maximum, trendy, období růstu a poklesu apod.).
  2. Porovnejte se situací s ostatními okresy a se situací v kraji (je vyšší, nižší, kopíruje trend apod.).
  3. Dobrovolné: Je patrný nějaký prostorový vzor v okrese? – jsou obce s nízkými či vysokými hodnotami koncentrovány v určité části okresu?
  4. Pokuste se zhodnotit dopady finanční krize a hospodářské recese na počet nezaměstnaných nad 12 měsíců ve vašem okrese.

Míra nezaměstnanosti v Evropě

  • Vytvořte kartogram míry nezaměstnanosti evropských zemí za rok 2007 a 2012. Jako vstupní data použijte stránky EUROSTATu (Labour Force Survey). Mapové podklady si stáhněte ze služby ArcGIS Online.
  • Odpovězte na následující otázky:
  1. stručně popište použitý zdroj dat
  2. existují významné rozdíly mezi zeměmi v Evropě? Porovnejte situaci mezi státy zvlášť v roce 2007 a 2012.
  3. k jakým významným změnám došlo mezi analyzovanými roky,
  4. uveďte 3 státy s nejvyšší a nejnižší mírou nezaměstnanosti.

Data:

doc_icon Data – Trh práce v obcích ČR (GIS0 statistiky)

doc_icon Data – Administrativní území obcí k 1. 1. 2011

doc_icon Data – Administrativní území okresů k 1. 1. 2011

doc_icon Data – Hranice států v Evropě

Termín odevzdání: bude upřesněno