Výuková videa pro studenty
Tato videa vznikla v rámci projektu 139/2015/FRVŠ-TO – 1/d, děkuji za podporu.
Data použitá ve videiích jsou ke stažení.
Základy ovládání programu ArcMap
Připojení externím dat k vrstvě – ArcMap
První tematická mapa – ArcMap
Kartogram a kartodiagram – ArcMap
Základní analytické úlohy
Geoinformation Technologies for Erasmus students
Guided excercise – Introduction to ArcGIS Desktop (university campus in Poruba). The aim of this excercise is to present basic tools and commands in ArcMap such as changing of layer order, differences between raster and vector data, color and symbol settings, work with attribute table, attribute and spatial selections, WMS.
Guided excercise – Map creation using the ArcGIS Desktop (traffic accidents data). The aim of this excercise is creation of a map – choropleth and pie map displaying the change of traffic accidents in LAU1 between 2011 and 2012 together with the absolute number of accidents in 2012. Data is downloadable from the link above.
Individual work – The aim of this individual excercise is creation of a map (Crime data and LAU1 layer) – choropleth and pie map displaying the absolute number of criminal incidents (column B) and crime index (defined as the number of criminal incidents per 10000 inhabitants) in 2012 on the LAU1 level. Crime index must be calculated (population is in column I). Data is provided by the Czech Police and is downloadable from the link above.
Zadání cvičení Geoinformační technologie – FEI (komb.)
Cvičení 1 – Vaším úkolem je vytvořit mapový výstup zobrazující vybraný ukazatel z oblasti kriminality v roce 2012 (např. počet celkem) na úrovni okresů ČR, ten zobrazíte kartodiagramem v absolutním počtu a dále pak formou kartogramu zobrazíte tento atribut na 10 000 obyvatel. Tento podíl musíte vypočítat (počet obyvatel je součástí tabulky v excelu). Vyberte si jakýkoliv ukazatelů z nabízených: Kriminalita celkem, Obecná kriminalita, Hospodářská kriminalita, Loupeže, Vloupání do bytů a rodinných domů, Znásilnění a Vraždy. Data jsou čerpána z Českého statistického úřadu, nicméně primárním zdrojem je Policejní prezídium ČR. Výslednou mapu exportujte a zašlete na mou adresu do 21. 3. 2014. Data ke stažení a vrstva okresů (LAU1).
Cvičení 2 – příprava na měření GPS (link 1 a link 2). Budeme měřit tři typy objektů – lampy, komunikace a parkoviště. Prostorové a atributové výběry (link). Práce na programu 1.
Program 1 – Vytvořte mapu zobrazující vybraný ukazatel z ročenky HZS na úrovni SO ORP, tento ukazatel zobrazte jak v absolutním počtu, tak rovněž jeho podíl na celkovém počtu výjezdů. Data: HZSCR statistické ročenky (upravená data); vrstva SO ORP.
Cvičení 3 – vlastní venkovní měření a zpracování dat na učebně. WMS a GeoWeb (link). Vypracování programu 2.
Program 2 – Vytvořte mapu zobrazující výsledky Vašeho měření spolu s dalšími vybranými objekty z podkladových dat. Jako topografický podklad použijte ortofoto snímek. Mapa bude obsahovat všechny kompoziční prvky a odeslaná v rozlišení 200 DPI v formátu png.
Mapování GPS – přečtěte si úvodní teoretické texty ze stránky kolegy Švece. Jeho cvičení je připraveno pro práci v areálu porubské VŠB. Podkladová data tak není možné využít a musíme si je připravit samostatně. Vytvoříme si celkem tři vrstvy, do kterých vektorizujeme několik objektů pro zlepšení orientace při vlastním měření. Konkrétní vrstvy a jejich obsah bude upřesněn na cvičení. Následně je potřeba si připravit prázdné vrstvy a datový slovník pro vlastní měření a to v programu ArcPAD. Výsledný projekt uložíme a využijeme ho v příštím cvičení.